Co potřebuje dítě do MŠ

Jak obléknout dítě do školky?

Každý rodič má bohaté zkušenosti s oblékáním vlastních dětí (obzvlášť v zimě), potvrdíte nám, že je důležité, aby děti byly oblečené rychle, prakticky (aby jim nefoukalo na záda) a prakticky (aby mohli řádit v kalužích o sto šest a zůstali v suchu). My máme našich školkových dětí 24, uvítáme, když si užijeme víc času venku, než v šatně.

Rády také připomínáme, že do školky je nejvhodnější oblečení, kterého Vám není líto. Rozhodně ne nic „na parádu“, to můžete použít na vycházku do cukrárny. Ve školce děti malují, jedí špagety, hraboší v záhonech, lehají si do trávy. Do školky má samozřejmě dítě chodit čisté, ale všem nám bude líp, když se rajská polévka nevylije na slavnostní halenku.

Samostatné oblékání

Doporučujeme začít s nácvikem samostatného oblékání již před nástupem do školky, dětem při oblékání samozřejmě pomáháme, snažíme se věnovat se individuálně každému a trpělivě mu asistovat se samostatným oblékáním, ale čím rychleji se děti dokáží samostatně obléknout, tím rychleji je třída připravená do akce a tím více zbývá času na hraní.

Trika

Důležitým požadavkem na tričko je, aby „šlo dobře přes hlavu“, pokud vlastníte doma i kousky se kterým je trápení, nebo mají patentky u krku nebo na zádech, do školky je dětem nedávejte.

Mikina/svetr

Vhodnější, než svetřík na knoflíčky, je mikina na zip, nebo převlékací přes hlavu. Pod bundou sedí mikina bez kapuce.

Bunda

U bundy naopak kapucka přijde vhod, také se hodí kapsy na kapesník (děti vám v nich za odměnu donesou kamínky a šišky).

Tepláky/legíny/punčocháče

Tepláky a legíny mají výhodu snazšího oblékání a proto je vidíme nejraději. Legíny nebo pro chlapečky podvlékačky mají ještě tu výhodu, že se v zimním období mohou nechat pod zimními kalhotami.

Obléknout správně punčocháčky je naopak pro mnoho dětí docela maturita, navíc mají tendenci se shrnovat z bříška a dětem potom fouká na záda.

Pogumované oblečení

Nezbytností do naší školky jsou pogumované oblečky do deště, mnoho času trávíme venku. Tyto kalhoty a bundičky zabezpečí komfort sucha, i když je po dešti mokrá tráva, děti si mohou bez obav ke hraní kleknout, nebo se posadit na klouzačku.

Čepice/kukly a nákrčníky

Na pokrývku hlavy nemáme žádné zvláštní požadavky, pouze je potřeba včas vyměnit zimní za jarní a jarní za letní model.

Rukavice

Prstové rukavice jsou noční můrou pro každou paní učitelku ve školce. Představte si, jak je komplikované navléknout je doma a my to máme ve školce 48x. Děti tou dobou bývají už kompletně oblečené a upečené, ačkoliv v šatně větráme. Navlečení všech prstíků do rukavice není věc dětské motoriky, často se s tím trápí i předškoláci. Moc vás prosíme o palčáky.

Spodní prádlo/ponožky

Jediný požadavek na toto oblečení je pohodlnost a to jak na nošení, tak na oblékání.

Bačkorky a boty

Bačkorky

Bačkorky během dne děti svlékají a oblékají několikrát a tak se hodí, když se oblékají snadno. Naprosto nevhodné jsou bačkorky na tkaničky, nebo s přezkami. Do školky není vhodné nosit ani „kroksy“ a pantofle, které na nožce nedrží a v tlačenicích je možné je „přišlápnout“.

Rozhodně se nebráníme barefootové obuvi, jen kožené capáčky mají nevýhodu namočení třeba v umývárně. Doporučujeme bačkorky s gumovou podrážkou.

Stejně jako pogumované oblečení, potřebují děti do školky holínky.

Tkaničky u bot na ven samozřejmě ochotně zavážeme, předškoláky si venku posadíme stranou a procvičíme vázání, ale suché zipy samozřejmě uvítáme.

Tato doporučení berte prosím jako doporučení :o), nic se nestane, když jednou za čas nesplníte školkový dresscode, ale výše zmíněné požadavky nám ušetří čas, takže na tom v závěru vydělají děti.

Do školky děti potřebují vše výše zmíněné a oblečení „na doma“ ve dvou a více variantách. Na začátku školního roku vložíte do skříňky balíček s náhradním oblečením, který budete v průběhu roku kontrolovat a libovolně obměňovat.